НАПІВ ОСІ
Напівосі передають крутний момент М (рис. 19) від диференціала до ведучих коліс. Окрім того, до напівосі можуть бути докладені згинаючі моменти від вертикальної реакції Rz на дію сили тяжіння, що припадає на колесо, від дотичної реакції Rx та від бічної сили Ry, яка виникає при занесенні, русі на повороті або дорогою з поперечним нахилом, а також під дією бічного вітру. Напівосі, що застосовуються на сучасних автомобілях, залежно від конструкції зовнішньої опори, яка визначає ступінь їх навантаження згинаючими моментами, бувають двох типів:
-
напіврозвантажені;
-
розвантажені.
На вантажних автомобілях малої вантажопідйомності та на легкових автомобілях зазвичай застосовують напіврозвантажені напівосі (рис. 19, а), в яких підшипник 2 встановлений між напіввіссю 4 та її кожухом 3 на відстані ap від середньої площини колеса. Завдяки цьому реакції Rz та Rx створюють на плечі ap згинаючі моменти, що діють на напіввісь відповідно у вертикальній та горизонтальній площинах, а бічна реакція – згинаючий момент,що діє у вертикальній площині на плече, яке дорівнює радіусу r колеса. На автобусах та вантажних автомобілях середньої та великої вантажопідйомності застосовують повністю розвантажені напівосі (рис. 19, б). У цьому випадку усі згинаючі моменти сприймаються підшипниками 6 та 7, встановленими між маточиною 5 колеса й кожухом 3 напівосі, а напіввісь передає тільки крутний момент.
Рис. 19. Схеми напівосей:
а – напіврозвантаженої;
б – повністю розвантаженої;
1 – колесо;
2, 6, 7 – підшипники;
3 – кожух напівосі;
4 – напіввісь;
5 – маточина
Типові конструкції напівосей показані на рис. 20. Маточина або диск колеса можна кріпити до напівосі за допомогою фланця (рис. 20, а). Цей спосіб кріплення є найбільш розповсюдженим. Внутрішній кінць напівосі має шліци, які вставляють у напівосьове зубчасте колесо. Якщо напіввісь має шліци не тільки на внутрішньому, але й зовнішньому кінці (рис. 20, б), то останні використовують для встановлення фланця кріплення напівосі з маточиною колеса.
Рис. 20. Напівосі:
а – з фланцем та шліцьовою нарізкою; б – зі шліцами на обох кінцях

